Pomoc - Parkiety Kraków - Pawlikiewicz
Like it!

Pomoc

Trzy podpowiedzi, jak wybrać właściwą podłogę

Wybór odpowiedniej podłogi drewnianej wbrew pozorom nie należy do prostych. Na etapie wyboru trzeba rozważyć pewne aspekty, które ułatwią nam użytkowanie drewnianej podłogi. Poznaj 3 podpowiedzi, jak wybrać właściwą podłogę, zgodnie z Twoimi upodobaniami i charakterem wnętrza.

1. Podłoga drewniana musi być wytrzymała.

Zdecyduj się na podłogę, która nie tylko będzie estetyczna, ale przede wszystkim wytrzymała. Taka podłoga drewniana sprawdzi się zarówno, jeśli w domu są małe dzieci, jak również w mieszkaniach posiadaczy czworonogów.

Małe dzieci spędzają mnóstwo czasu na podłodze. Bawią się zabawkami, klockami, ciągną przedmioty po ziemi. W ten sposób podłoga narażona jest na zarysowania i wgniecenia. Jeśli w domu są zwierzęta, musimy liczyć się z dodatkowymi uszkodzeniami drewnianej podłogi. Warto więc zdecydować się na podłogę o dużym stopniu twardości i niejednolitej barwie. W przypadku naszych futrzanych pupili można pomyśleć o tym, żeby kolorystyka podłogi drewnianej była w kolorze sierści naszego zwierzęcia.

2. Czy kolorystyka podłogi drewnianej jest ważna?

Zalety jasnej podłogi:

  • pasuje do każdego stylu wnętrza
  • nadaje lekkości i przestrzeni ciemnym pomieszczeniom

Zalety i wady ciemnej podłogi:

  • pomieszczenia stają się cieplejsze i optycznie je pomniejszają (idealne do dużych powierzchni)
  • wymaga częstszego sprzątania – widać kurz i sierść zwierząt
  • wartość estetyczna – kolorystyczne bogactwo

 3. Użytkowanie podłogi

Klasa parkietu czy desek podłogowych powinna zależeć od tego, w jakim będzie pomieszczeniu. W pomieszczeniach często użytkowanych, podłoga szybciej się zużywa. Wierzchnia warstwa podłogi narażona na niszczenie będzie wymagała po kilku latach cyklinowania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że cyklinowanie drewnianej podłogi pływającej nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Lepiej kupić bardziej trwałe deski podłogowe i przykleić je do podłoża. Podłogi pływające lubią wydawać nieprzyjemne dźwięki podczas użytkowania.

Lakierowanie

Drewno pokryte lakierem zyskuje twardą, lśniącą powłokę, dzięki czemu trudno się brudzi, a powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości. Zaimpregnowaną w ten sposób podłogę można czyścić ogólnodostępnymi środkami, przeznaczonymi do pielęgnacji podłóg drewnianych. Zaschnięty lakier twardniejąc zabezpiecza posadzkę przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Tak zakonserwowana podłoga jest jednak trudna w renowacji. Konieczne jest użycie specjalistycznych urządzeń i powinien robić to fachowiec. Lakier powoduje też zatkanie porów, przez co podłoga nie „oddycha”. W związku z tym, w momencie nasilonego działania wilgoci, szczególnie tej od podłoża, drewno jest narażone na nieodwracalne odkształcenie.

Rynek oferuje szerokie spektrum lakierów. Podstawową różnicą jest ich rozpuszczalnik – pod tym względem środki te dzielą się na: wodne i chemiczne (rozpuszczalnikowe). W tej chwili te wodorozcieńczalne, a co się z tym wiąże, ekologiczne zyskują przewagę nad chemicznymi, które podczas schnięcia wydzielają nieprzyjemny zapach. Lakiery rozpuszczalnikowe są jednak prostsze w użyciu – łatwiej wykonuje się nimi powłoki i uzyskuje pożądany efekt.

W przypadku lakierów wodnych jest to trudniejsze i często wymaga użycia dodatkowych preparatów: gruntów i podkładów. Niedoświadczony wykonawca może mieć problem z tzw. podniesieniem „włosków” (włókien drewna), co może znacznie osłabić wytrzymałość mechaniczną powłoki lakierniczej.

Olejowanie

Olej, w przeciwieństwie do lakieru, nie tworzy zewnętrznej warstwy, a głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu chroni je od środka. Taki sposób impregnacji sprawia, że pory nie zostają zatkane. Taka podłoga jest bardziej odporna na wahania wilgotności powietrza niż polakierowana. Jednak olejowanie sprawia, że po pewnym czasie drewno matowiej, stąd też wymagana jest systematyczna pielęgnacja takiej podłogi. Poza tym olej wydobywa z drewna jego naturalną barwę, wyraźny rysunek słojów i szlachetny, ciepły wygląd.

Niestety impregnat ten nie chroni drewna przed urazami mechanicznymi tak skutecznie, jak lakier. Jednak powstałe uszkodzenia łatwo jest naprawić – wystarczy przetrzeć te miejsca papierem ściernym, a następnie nanieść na nie olej i zatrzeć.

W związku z tym, że olej nie tworzy na podłodze powłoki zewnętrznej, zakonserwowane drewno należy pielęgnować specjalnie przeznaczonymi do tego środkami, które producenci często oferują, w pełnym systemie, wraz z impregnatem. Poza tym częściej trzeba dokonywać renowacji posadzki zaolejowanej. Jednak ten zabieg nie wymaga aż tak dużego nakładu pracy, jak to jest w przypadku lakieru. Olej jest środkiem, który schnie szybciej od lakieru (najczęściej podłoga olejowana jest gotowa do użytku po upływie 24 godzin).

  • Promocje

    • ZAPRASZAMY DO NASZEGO SKLEPU INTERNETOWEGO ALLEGRO

    Zapraszamy

     

     

  • Pomoc

    • ZAPRASZAMY DO DZIAŁU POMOC GDZIE ZNAJDĄ PAŃSTWO ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
  • Partnerzy i przedstawicielstwa

    
    © Copyright by Marek Pawlikiewicz. All rights reserved. Projekt i wykonanie Agencja Epoka.
    Strony www Kraków
    Darmowy licznik odwiedzin